Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan 0.40g/l
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan 0.40g/l

Buna ziua. Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie, la care din surse multiple nu am gasit nici un rezultat exact.
Am fost oprit la un control al BPR si in urma testari cu aparatul alcooltest am avut o alcoolemie de 0,40 g/l in aerul expirat. Agentul a aplicat masura retinerii permisului de conducere pe o perioada de 90 de zile si amenda contraventionala. Mentionez ca NU mi-a solicitat sa merg la o unitate medicala in vederea recoltarii probelor biologice.
Din cate am citit la 0,40 g/l care este pragul dintre contraventie si infractiune pot sa merg sa sustin proba pentru redobandire si scurtarea termenului de la 90 la 30 de zile?
Doar ca nu inteleg notiunea de pana la si peste aceasta valoare si unde se incadreaza aceasta, pana la....inclusiv sau peste inclusiv ori in cel de-al 2-lea caz trebuia sa fiu dus obligatoriu la racoltarea de probe biologice.
0.40 in aer si la sange iti iesea peste 0.80 .