avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Daca ai lucrat 12 luni, apoi ai demisionat si urmatoarele 12 luni nu ai lucrat, iar la sfarsitul perioadei de 24 luni nasti, vei primi indemnizatia de crestere copil ?
In legislatie scrie ca este media veniturilor nete aferente ultimelor 12 luni din cele 24 de luni.
In cazul in care ai lucrat doar in primele 12 luni (din 24 de luni), cum se calculeaza ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:10, 12 Aprilie 2019
Se ia in calcul veniturile nete realizate in cele 12 luni eligibile pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu crestere copil atlassport atlassport Situatia mea este urmatoarea : data probabila a nasterii va fi 5 noiembrie 2015. Cum se calculeaza indemnizatia CCC? stiu ca se ia 85% din media venitului ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie copil (concediu paternal) AndrasM AndrasM Buna, Nu stiu exact cum se calculeaza indemnizatia, eu am lucrat in ultimele 12 luni neintrerupt, dar am ramas fara job , copilul urmeaza sa vina pe lume ... (vezi toată discuția)
Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)