Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notaru a inserat obligatia de plata a ratelor si apoi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notaru a inserat obligatia de plata a ratelor si apoi a autentificat contractul de vanzare cumparare

Un apartament din fondul vechi de locuinte a fost vandut de Primarie fostului chirias potrivit legii. Concomitent Primaria a inscris sarcini pentru acest imobil in CF.

In prezent s-au acumulat restante pentru rate iar chiriasul a instrainat apartamentul unui nou proprietar care de asemenea nu recunoaste obligatia de plata.

In aceste conditii cum si pe cine trebuie sa actioneze Primaria pentru acoperirea daunelor?

Creditorul ipotecar poate urmari imobilul, indiferent in proprietatea cui se afla imobilul respectiv. Noul proprietar nu poate fi silit sa recunoasca obligatiile de plata, creditorul ipotecar are insa dreptul ca sa ceara scoaterea la vanzare a imobilului si ca sa fie platit din pretul de vanzare.
In acest caz nu avem de-a face cu un credit ipotecar ci cu o serie de restante neachitate si preluate automat prin contractul de vanzare cumparare de ultimul proprietar!
Solutie: actiune in instanta pentru recuperarea ratelor restante neachitate impotriva primului proprietar(fostul chirias). Daca in contractul de vanzare -cumparare sunt inscrise mentiuni cu privire la preluarea eventualelor datorii de catre cumparator , atunci actiunea trebuie facuta impotriva ultimului proprietar!