Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Acum 10 ani am fost anunțată că am de plată 1000 $ ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Acum 10 ani am fost anunțată că am de plată 1000 $ pentru plată internet. Azi am primit o somație de plată pentru 13.700 de lei și o amenințare de executare silită. Ce este de făcut?

Acum 10 ani am fost anuntata ca am folosit cartela de voce pentru internet....dar nu a fost asa și ca am de plătit 1000 de dolari.azi am primit o somatie de plata de 13700 lei și o amenințare de executare silita de la o firma de recuperări în numele firmei de telefonie. Ce este de facut?
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Nimic, nu ii luati in seama.
Abia daca va vor actiona in judecata si primiti citatie de la judecatorie, atunci depuneti intampinare si cereti respingerea cererii pe motivul implinirii termenului de prescriptie. Apelati atunci la un avocat daca va fi cazul.
Este somatie de plata transmisa din partea creditorilor? Sau este ordonanta de plata prin instanta?
Somatie de plata de la firma de recuperari.
In cazul asta, puteti astepta sa va actioneze in instanta. Invocati prescriptia.