avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație de propietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație de propietari

Buna ziua, mă confrunt cu o problema mai bine de 1 an și jumătate în blocul unde stau, îmi ploua in hol din cauza unei defecțiuni la pluviala blocului . Am vorbit de nenumărate ori cu președintele blocului care spune că ar fi problema la etajul 6 unde nu da voie sa se intre în casa pentru a se verificat aceasta pluviala ,la mine in casa mai sunt 3-4 cm și îmi ajunge apa la sursa de curent. Spuneti-mi va rog cum ar trebui sa procedez pentru a îmi rezolva problema . Mulțumesc , o zi buna
Cel mai recent răspuns: giullianna , utilizator 17:58, 18 Aprilie 2019
Cazul este mai complicat decat pare.
Ar trebui data in judecată asociația si proprietarul.
Nu cred ca aveti alta varianta.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Aprilie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Scurgerea pluviala reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Notificati oficial presedintele de asociatie sa dispuna masurile legal prevazute pentru solutionare -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Si eu am probleme cu scurgerea pluviala care a fost desfiintata de la parter, aceasta ramificandu-se de la mine din balcon, de la etajul 1, afara, fapt pentru care vecinul de sub mine (la de parter) are infiltratii la tavanul locuintei. Am facut 2 sesizari la asociatie pentru a reface scurgerea conform proiectului tehnic initial, dar asociatie imi spune ca ei nu au treaba cu aceasta problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme infiltratii balcon iulia_ iulia_ buna ziua. am urmatoarea problema s locuiesc la penultimul etaj al unui bloc de 10 etaje. balconul de deasupra nu este inchis sau acoperit. de aceea cu timpul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am urmatoarea situatie: sunt proprietarul unui apartament ... RaduB123 RaduB123 Buna ziua, Am urmatoarea situatie: sunt proprietarul unui apartament aflat la etajul 8 intr-un bloc de 10 etaje. Ultimele 2 etaje sunt etaje retrase si au ... (vezi toată discuția)