avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1995 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratii apa balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratii apa balcon

Buna, locuiesc la etajul 3 al unui bloc cu 4 etaje. Am achizitionat apartamentul in 2017, iar pe la mijlocul anului 2018 am finalizat renovarea acestuia. La unul din balcoane apa mi se infiltreaza in apartament prin tavan din cauza ca vecinului de deasupra ii balteste apa pe balcon atunci cand ploua. L-am anuntat de aceasta situatie de nenumarate ori, el promitand intr-un final ca va remedia. Nu s-a intamplat asta, tavanul balconului meu care este inchis si la care am si placi de rigips este deteriorat. La o ploaie mai serioasa stau cu prosoapele pe parchet si uneori cu galeata. Asigurarea nu acopera daunele realizate in urma infiltratiilor. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:35, 22 August 2020
Daca amiabil nu ati putut solutiona,notificati oficial proprietarul responsabil,cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare care il obliga sa asigure starea tehnica a proprietatii pe propria cheltuiaia-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltueililor aferente solutionarii in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Izolație defectuoasă BODROS GHEORGHE BODROS GHEORGHE Bună ziua Vecinii de la etajul superior au o problemă la geamul termopan montat in balcon.pe suprafața unde este montat glaful se scurge apă de ploaie si ... (vezi toată discuția)
Infiltratii balcon alinacosescu alinacosescu Buna ziua,azi s-a prezentat la mine la usa vecina de la etajul inferior impreuna cu un \'individ de la asigurari\',zicandu-mi ca daca nu fac ceva in legatura ... (vezi toată discuția)
Balconul vecinului,foarte deteriorat sonia28 sonia28 Buna seara, Trec prin urmatoarea situatie neplacuta.Am inchis balconul cu termopan,insa din pacate,cand ploua putin mai tare,efectiv ne ploua in ... (vezi toată discuția)