Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratii apa balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratii apa balcon

Buna, locuiesc la etajul 3 al unui bloc cu 4 etaje. Am achizitionat apartamentul in 2017, iar pe la mijlocul anului 2018 am finalizat renovarea acestuia. La unul din balcoane apa mi se infiltreaza in apartament prin tavan din cauza ca vecinului de deasupra ii balteste apa pe balcon atunci cand ploua. L-am anuntat de aceasta situatie de nenumarate ori, el promitand intr-un final ca va remedia. Nu s-a intamplat asta, tavanul balconului meu care este inchis si la care am si placi de rigips este deteriorat. La o ploaie mai serioasa stau cu prosoapele pe parchet si uneori cu galeata. Asigurarea nu acopera daunele realizate in urma infiltratiilor. Va multumesc
Daca amiabil nu ati putut solutiona,notificati oficial proprietarul responsabil,cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare care il obliga sa asigure starea tehnica a proprietatii pe propria cheltuiaia-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltueililor aferente solutionarii in instanta