Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot fi dat in judecata de Paypal?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot fi dat in judecata de Paypal?

In urma cu 8 luni am trimis o pereche de adidasi intr-un alt oras din tara folosind ca metoda de plata paypal goods&services . Dupa ce banii mi au intrat in cont , i-am scos pe card , dupa cateva zile mi-am facut alt cont de paypal intrucat primul nu avea datele mele personale ,stergand astfel definitiv contul initial unde am primit plata .
Dupa cateva zile cumparatorul mi a spus ca nu a fost multumit de pantofi si ca a dat refund la bani prin paypal , eu totusi ramanand cu plata cash in posesie ( aprox 800 lei ) . Intre timp m-am documentat si firma Fire Credit se ocupa de recuperare creante paypal , dar nu am primit niciun semn de la ei intrucat pe acel cont nu erau datele mele personale . Am dat email celor de la paypal , acestia spunandu-mi intr-un mesaj automat sa sun la ei daca doresc sa rezolv problema . Intrebarea mea este : Care sunt sansele ca totusi dupa o perioada mai lunga de timp (2-5 ani ) sa primesc instiintare cum ca sunt chemat in instanta , chiar daca pana in acel moment sa nu fi primit absolut niciun semn legat de plata balantei negative a contului inchis?
DariusDobrin07, utilizator
Șansele sunt probabil foarte mici.
Am sunat si la paypal si la firecredit , am spus ca daca exista vreo disputa legata de acel email sau cont ca vreau sa o achit , ambele parti au spus ca nu exista niciun dosar deschis , doamna de la paypal a spus ca daca , contul a fost inchis inaintea disputei nu trebuie sa ma ingrijorez si ca daca este vreo problema o sa fiu apelat , doamna de la firecredit nici macar nu mi a cerut email ul contului si mi a spus ca daca era vreo problema as fi fost contactat pana acum , deci daca prin absurd o sa fiu dat in judecata nu au nicio sansa sa castige paypal nu? Intrucat eu am dorit sa platesc datoria si aceasta nu mi a fost data la cunostinta.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Șansele sunt probabil foarte mici.