avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1690 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La votarea unei propuneri în adunarea generală a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La votarea unei propuneri în adunarea generală a asociației, nouă proprietari din cei zece prezenți s-au abținut, iar unul a votat ,,pentru''. Ce se întâmplă cu propunerea respectivă, trece sau nu?

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: 10 proprietari prezenti in adunarea generala.
Vot pe o propunere X. Se voteaza propunerea X. Avem 1 vot pentru propunere, 0 voturi impotriva si 9 aptineri. Ce se intampla cu propunerea respectiva? trece sau nu.

Am intrebat 2 avocati. Unul zice ca da altul ca nu.

Multumesc pentru ajutor!
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: m1205 , utilizator 20:15, 23 Iunie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exprimarea unei vointe se face prin vot efectiv direct!!!
Abtinerea nu inseamna o exprimare a unei vointe de a vota in sensul pro/contra al consultarii.
Deci, in speta, propunenerea presedintelui se respinge (conditia de adoptare fiind de 5+1 voturi pentru).
Compatimesc, alaturi de @anatiti, utilizatorii acestor avocati super dotati, expresie a diletantismul avocatesc.
Buna ziua, nu am competente in domeniul legislatiei dar imi amintesc ca tot pe forumul acesta am citit ca (nu citez, incerc sa redau din amintiri):
Intr-o asociatie de proprietari, proprietarul cu cota indiviza mai mare (de ex proprietarul uni ap de 4 camere versus proprietarul uni ap de 2 camere) are un vot "mai puternic" decat cel care are o cota mai mica. Daca ne gandim ca primul plateste mai mult decat al doilea pentru intretinerea partilor comune, nu e normal? La noi in asociatie nu s-a pus niciodata problema asa, nici nu am de gand sa propun asa ceva, mi se pare complicat dar cred ca este corect
Gresesc?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Votul se pondereaza cu c.p.i doar cand se voteaza cuantumul fondurilor pentru consolidare, reabilitare si modernizare - v art 49 (3) b).
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art 46 e valabil doar la constituire, acum ar fi fost valabil art 54 (2).

Dar sa luam art 46 citat, pt ca cele doua articole zic la fel. Cititi cu atentie:
"comitet executiv format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un număr par de membri,"

Va traduc: Un trup uman e format dintr-un 'cap' (tartacuta) si un numar par de 'membre' (maini, picioare) [plus alte bazdraganii]. 'Capul' nu e 'membru' (tartacuta nu e un alt picior). Il puteti numi doar parte componenta a trupului (v. sintagma din lege "format din")

Extrem de multi fac aceasta confuzie pe principiul daca faci parte din organizatia/structura X atunci esti automat membru al X.

Ultima modificare: Duminică, 21 Aprilie 2019
CipM, utilizator

Alte discuții în legătură

Cine si cum poate rezilia un contract de administrare bloc cu un pfa? Sever Simion Sever Simion Cine si cum poate rezilia un contract de administrare bloc cu un PFA? Mutlumesc. (vezi toată discuția)
Validitate decizie a.g. BX BX In urma unei adunari generale s-au adunat 12 proprietari din 20, deci adunarea a fost statutara. Pentru una din chestiuni au fost de acord 12 proprietari ... (vezi toată discuția)
Calcul voturi ag zice zice Se dau 144 voturi prezente, AG este statutara deja de la 140 voturi. Se supune la vot o decizie: 53 voteaza pentru, 91 se abtin, 0 contra. Se considera ... (vezi toată discuția)