Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La votarea unei propuneri în adunarea generală a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La votarea unei propuneri în adunarea generală a asociației, nouă proprietari din cei zece prezenți s-au abținut, iar unul a votat ,,pentru''. Ce se întâmplă cu propunerea respectivă, trece sau nu?

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: 10 proprietari prezenti in adunarea generala.
Vot pe o propunere X. Se voteaza propunerea X. Avem 1 vot pentru propunere, 0 voturi impotriva si 9 aptineri. Ce se intampla cu propunerea respectiva? trece sau nu.

Am intrebat 2 avocati. Unul zice ca da altul ca nu.

Multumesc pentru ajutor!
Manuela Rășină, administrator
Exprimarea unei vointe se face prin vot efectiv direct!!!
Abtinerea nu inseamna o exprimare a unei vointe de a vota in sensul pro/contra al consultarii.
Deci, in speta, propunenerea presedintelui se respinge (conditia de adoptare fiind de 5+1 voturi pentru).
Compatimesc, alaturi de @anatiti, utilizatorii acestor avocati super dotati, expresie a diletantismul avocatesc.
Buna ziua, nu am competente in domeniul legislatiei dar imi amintesc ca tot pe forumul acesta am citit ca (nu citez, incerc sa redau din amintiri):
Intr-o asociatie de proprietari, proprietarul cu cota indiviza mai mare (de ex proprietarul uni ap de 4 camere versus proprietarul uni ap de 2 camere) are un vot "mai puternic" decat cel care are o cota mai mica. Daca ne gandim ca primul plateste mai mult decat al doilea pentru intretinerea partilor comune, nu e normal? La noi in asociatie nu s-a pus niciodata problema asa, nici nu am de gand sa propun asa ceva, mi se pare complicat dar cred ca este corect
Gresesc?
Votul se pondereaza cu c.p.i doar cand se voteaza cuantumul fondurilor pentru consolidare, reabilitare si modernizare - v art 49 (3) b).
~ Conținut șters la cerere ~
Art 46 e valabil doar la constituire, acum ar fi fost valabil art 54 (2).

Dar sa luam art 46 citat, pt ca cele doua articole zic la fel. Cititi cu atentie:
"comitet executiv format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un număr par de membri,"

Va traduc: Un trup uman e format dintr-un 'cap' (tartacuta) si un numar par de 'membre' (maini, picioare) [plus alte bazdraganii]. 'Capul' nu e 'membru' (tartacuta nu e un alt picior). Il puteti numi doar parte componenta a trupului (v. sintagma din lege "format din")

Extrem de multi fac aceasta confuzie pe principiul daca faci parte din organizatia/structura X atunci esti automat membru al X.

CipM, utilizator