Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am de plătit cheltuieli de judecată. Pot solicita ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am de plătit cheltuieli de judecată. Pot solicita dovada lor? Aș vrea să mă asigur că acele cheltuieli au fost reale și înregistrate

Buna seara! As avea nevoie de o lamurire, mai precis, in cazul in care am de platit cheltuieli de judecata, pot solicita o dovada a acestor cheltuieli? Am dreptul sa solicit factura si chitanta platii onorariului? As vrea sa ma asigur, inainte.sa platesc, ca acele cheltuieli judiciare au fost reale si inregistrate.
Manuela Rășină, administrator
Exact! Instanta.mi-a respins actiunea invocand motivul ca nu este de competenta instanteii.sa judece cererea de modificare a unui act afministrativ (certificat nastere) iar aparatorul partii parate a cerut cheltuieli. Va multumesc mult.pentru raspuns, chiar asa am sa procedez.
inainte sa procedati la un apel, zic sa verificati dosarul, sunt sanse mari sa fie acolo cheltuielile. Sa nu platiti alte cheltuieli si la respingerea apelului.
Va multumesc mult, doamna avocat, o sa va urmez sfatul!