Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarcina

Buna ziua.Lucrez la o societate de aproximativ 2 ani.Acum sunt însărcinată în 29 săptămâni.Urmeaza ca de la 1 mai 2019 sa ne preia alt patron.Stiu ca trebuie înștiințata si aceasta societate de sarcina.Noile contracte o sa fie semnate doar pe 3 luni adica pana la 1 august 2019.Intrebarea este....ma poate afecta pe mine cu ceva?Eu in luna iulie o sa nasc.
Buna ziua!
Nu o sa va afecteze plata Indemnizatiei pentru CCC dar, la sfarsitul acestei perioade, v-a trebui sa va cautati alt loc de munca daca semnati contractul pe perioada determinata de 3 luni, angajatorul nu mai este obligat sa va primeasca inapoi la sfarsitul perioadei de CCC
Ionut.ion, utilizator
Va afecteaza ca veti ramane fara loc de munca.
Am inteles.Dar dupa 2 ani pot intra in somaj?

Cornel Vasile a scris:

Va afecteaza ca veti ramane fara loc de munca.

Da
Puteti intra numai daca indepliniti conditiile mentionate de lege.