Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere permis

Buna ziua. Zilele trecute mi a fost retinut permisul de conducere pentru o depasire pe linie continua. Ma deplasam in afara localitatii in limita vitezei legale si am ajuns din urma doua autovehicule care circulau cu 40 50 km/h. M am angajat in manevra de depasire, rusind sa trec de primul vehicul pe linie discontinua, iar in cazul celui de al doilea, a accelerat cand sa il depasesc si am prins linia continua. De pe un drum lateral venea masina de politie (nu erau cei de la rutiera) care m a tras pe dreapta pe mine si pe cel de al doilea sofer drept martor. Mi s a suspendat dreptul de a conduce pentru 30 de zile. Acum vin cu cateva nelamuriri.
Procesul verbal este complet DAR coordonatele gps sunt gresite, introduse pe internet ma da undeva la vreo 50km departare in camp.
Dovada eliberata pe 15 zile are cel de al doilea prenume gresit.
Nu sunt poze sau filmari de la fata locului sau alte dovezi ca ceilalti soferi se deplasau cu jumatate din viteza legala pe acea portiune de drum.
Am vreo sansa sa imi recuperez permisul prin contestatie ? Mentionez ca in 11 ani de cand sunt sofer nu am nici macar o amenda pentru centura
Multumesc !
Edit : dupa linia continua urma din nou discontinua si aveam cel putin 500 metri vizibiliate in fata si nu venea nici o masina din sens opus
Cpr12345, utilizator
Cum ziceti dvs. Mi-e lene sa va demonstrez contrariul, oricum nu l-ar ajuta cu nimic pe initiator.
CipM, utilizator