Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional - restrictii incetare contract de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional - restrictii incetare contract de munca (Art 198 din Legea nr. 53/2003)

Sunt angajata intr-o companie multinationala. Am urmat un program de trainee de 3 ani, iar de 6 luni sunt incadrata pe post, cu sarcini precise si responsabilitati.
Acum un an am urmat un curs destul de scump (4000 euro), pentru care am fost nevoita sa semnez un act aditional, precum ca 3 ani de zile nu voi avea initiativa de a pleca din companie, altfel va trebui sa platesc acest curs (Art 198 din Legea nr. 53/2003). Odata cu noua functie, cursul facut nu ma ajuta deloc in indeplinirea sarcinilor de zi cu zi.
Problema mea este faptul ca odata cu schimbarea functiei, nu mi s-a schimbat si salariul, iar cei de la resurse umane, dau din stanga in dreapta, fara un raspuns concret.
Vreau sa demisionez, dar nu stiu ce se va intampla cu acest act aditional. Va trebui sa platesc acest curs, cu toate ca nu ma ajuta in activitatea zilnica?

Va multumesc!
Da, va trebui sa achitați acel curs conform actului aditional semnat.