avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare apartament donat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare apartament donat

Doresc să cumpăr un apartament (fără credit) de la un vânzător căruia i-a fost donat. Între timp donatarul(care locuia acolo) a murit și acum l-a scos la vânzare. Cum se poate verifica daca prin donația aceasta s-a afectat masa succesorală? Ce risc eu ca și cumpărător dacă îl cumpăr?

Știu că actele vor fi verificate temeinic de notar dar doresc să mă informez din mai multe locuri.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: valyd11 , utilizator 11:55, 28 Aprilie 2019
daca succesiunea s-a dezbatut si donatia n-a fost revendicata, puteti cumpara linistit. contrar, e prudent sa asteptati incheierea procesului. verificarile le face notarul, care e obligat sa va si informeze
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2019
adriandimitriu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Care masa succesorala? Bunul a fost transmis prin donație. Deja nu mai există în patrimoniul donatorului.
Vânzarea este sigura.
Da, dar poate fi atacată donația de către moștenitorii donatorului. Întrebarea este cum se poate verifica dacă succesiunea după donator a fost făcută corect.

raluk0207 a scris:

Care masa succesorala? Bunul a fost transmis prin donație. Deja nu mai există în patrimoniul donatorului.
Vânzarea este sigura.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tocmai v-am spus mai sus ca masa succesorala include bunurile existente in patrimoniul defunctului, la data decesului.
Dacă bunul a fost donat din timpul vieții, nu se mai dezbate nicio succesiune.
Reductiunea donatiei poate fi solicitată numai de moștenitorii rezervatari (sot, părinți, copii), daca le-a fost încălcată rezerva succesorala si in termen de 3 ani de la decesul donatorului.
Am înțeles acum, mulțumesc mult pentru răspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat de sigur este un act de donatie cu uzufruct viager in care ... heathcliff91 heathcliff91 Cat de sigur este un act de donatie cu uzufruct viager in care unul din donatori are copii legitimi din prima casatorie? Donatorii sunt o familie sot-sotie ... (vezi toată discuția)
succesiune - buna ziua, tata a fost recasatorit cu o femeie, in noiembrie ... moisetdo moisetdo Buna ziua, Tata a fost recasatorit cu o femeie, in noiembrie 2020 el a murit, in aprilie 2021 a murit si ea.Tata i-a facut donatie pe tot ce detinea din ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. sotul meu mai are 2 frati. in timpul vietii tatal ... Alice Iordan Alice Iordan Buna ziua. Sotul meu mai are 2 frati. In timpul vietii tatal sau ( a murit acum 4 ani)a facut un act de donatie catre fratele mai mare. Din cauza unor probleme ... (vezi toată discuția)