Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis

Buna ziua aș avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns,pe prietenul meu la-u prins in România conducand un autoturism fara permis si numai are voie 5 ani sa ma dea pentru permis.Daca îl dă in alta țara si îl ia are voie sa circule în România cu el?
Ioanahulpe306@gmail.com, utilizator
Nu exista asa ceva, ti s-a explicat mai sus si de mine si de catre dl avocat ca e curat cazierul pentru ca e cercetat penal, nu e condamnat, daca e indiferent si nu se intereseaza de stadiul dosarului, nu se prezinta la tribunal, nu-si angajeaza avocat, o sa primeasca pedeapsa CU EXECUTARE, ca un alt utilizator de pe forum, adica o sa stea la puscarie, mai pe romaneste.

In continuare zic sa se duca sa se intereseze si sa-si angajeze avocat, nu e de joaca cu asa ceva.

Si chiar daca a luat permisul in alta tara, in Romania nu are drept de a conduce, iar permisul o sa-i fie anulat.