avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am încheiat cu tata un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am încheiat cu tata un contract de vânzare-cumpărare cu uzufruct viager. Poate fi prezumat a fi donație?

Eu cu tatăl meu am incheiat un contract de vanzare-cumparare cu rezerva uzufructului asupra unui teren si a unui imobil.
Mai am un frate si sotia tatalui.
La moartea tatalui meu, contractul de vanzare cumparare va fi prezumat a fi donatie? Si daca da, daca se constata ca li se incalca cota succesorala a celor doi, li se va acorda partea din mostenire conform rezervei succesorale sau partea primita de mine va fi supusa reductiunii?
Ultima modificare: Joi, 2 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu însămi sunt notar.
Nu se trimite nimic la finante. Nu mai sustineti inepții.
La ANAF se virează impozitul pentru venitul obținut din transferul proprietatii imobiliare, daca tranzacția depășește 450.000 lei. Atât.
Cei de la finante nu se umplu de maculatură.
Si ce treaba are întreținerea cu dreptul de uzufruct viager?
Ce treaba mai are plata prețului daca actul deja a fost incheiat?
Citiți întrebarea atent, apoi răspundeți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare cumparare sau contract de donatie danYel19 danYel19 buna ziua bunicul sotie mele vrea sa ne doneze apartamentul , dar cum sa facem contractul ? de vanzare cumparare cu uzufruct-viager sau de donatie ? precizez ... (vezi toată discuția)
Instrainare apartament cu drept de uzufruct viager kittyplus kittyplus Buna ziua! As dori si eu niste lamuriri in urmatoarea problema: sotul meu, inca in viata, a instrainat catre fiul meu proprietatea apartamentului in care ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare sau intretinere ? isav007 isav007 Buna ziua. Tatal meu doreste sa-mi cedeze mie partea lui de mostenire primita in urma succesiuni dupa mama mea. Tinand cont ca mai am frati care nu vor fi ... (vezi toată discuția)