Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am încheiat cu tata un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am încheiat cu tata un contract de vânzare-cumpărare cu uzufruct viager. Poate fi prezumat a fi donație?

Eu cu tatăl meu am incheiat un contract de vanzare-cumparare cu rezerva uzufructului asupra unui teren si a unui imobil.
Mai am un frate si sotia tatalui.
La moartea tatalui meu, contractul de vanzare cumparare va fi prezumat a fi donatie? Si daca da, daca se constata ca li se incalca cota succesorala a celor doi, li se va acorda partea din mostenire conform rezervei succesorale sau partea primita de mine va fi supusa reductiunii?
Manuela Rășină, administrator
Eu însămi sunt notar.
Nu se trimite nimic la finante. Nu mai sustineti inepții.
La ANAF se virează impozitul pentru venitul obținut din transferul proprietatii imobiliare, daca tranzacția depășește 450.000 lei. Atât.
Cei de la finante nu se umplu de maculatură.
Si ce treaba are întreținerea cu dreptul de uzufruct viager?
Ce treaba mai are plata prețului daca actul deja a fost incheiat?
Citiți întrebarea atent, apoi răspundeți.