Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare persoana in pensie de boala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare persoana in pensie de boala

Buna ziua. Este voie sa angajam o persoana care este in pensie de boala cu drept de lucru 4 ore la ingrjit batrani la domiciliu in Germania? Multumesc
Este o problema complexa , avand in vedere ca i s-a redus capacitatea de munca la jumatate....

Activitatea profesională din Germania presupune doar prezenta a numai 4 ore/zi ?
Avand in vedere ca ingrijeste un batran bolnav ea trebuie sa lucreze cand este solicitata de acesta. Sa ii faca mancare, curatenie, sa ii dea medicamentele, sa il toaleteze,; daca se simte rau poate o solicita si noaptea. In mod normal ar trebui ca ea sa isi faca programul de munca in asa fel ca sa nu depaseasca 4 ore pe zi; dar e greu de facut asta in practica.
ca sa se faca 4 ore/zi asta inseamna sa aiba un contract de munca timp partial...iar conform codului muncii trebuie sa declare intervalul orar in care sunt aceste 4 ore....cam complexa treaba...

Editat ; citare raspuns anterior
Cornel Vasile, Consilier juridic