avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de vacanța in invățământ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de vacanța in invățământ

In perioada ianuarie 2016-decembrie 2017, am fost in concediu crestere copil. Din decembrie 2017 am reluat activitatea ca învățător titular, până pe 14 ianuarie 2019 cand am intrat in concediu fara plată, la cerere pentru 6 luni, apoi voi mai cere încă 6. Anul trecut, in iulie am primit tichete in valoare de 1450 lei. As dori sa știu daca am dreptul sa primesc si anul acesta tichete și câte? De la Unitatea de Învățământ, contabila a spus ca directorul a dispus ca numai cei ce se aflau pe statul de plată la data cererii tichetelor de catre ei, vor primi tichetele și ca mie imi vor da, numai dacă ma întorc din septembrie la post...E legal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:21, 16 Iulie 2021
Tichetele de vacanta se acorda proportional cu perioada lucrata.
In invatamant, legea specifica altceva. Indiferent de perioada lucrata sau de norma, valoarea tichetelor esate fixa - 1450 lei. Deci si daca lucrezi o zi, timp de o ora, ai dreptul sa primesti tichete in valoare fixa de 1450 lei.

Cornel Vasile a scris:

Tichetele de vacanta se acorda proportional cu perioada lucrata.

Care este textul de lege ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Voucher de vacanta dana19770101 dana19770101 Ma intereseaza daca primesc integral voucherul de vacanta 1450 deoarece eu lucrez cu jumatate de norma in invatamantul preuniversitar. Ce salariati pot ... (vezi toată discuția)
Vauchere vacanta 2023 buna ziua! lucrez in invatamant si am fost ... viceramo viceramo Vauchere vacanta 2023 Buna ziua! Lucrez in invatamant si am fost in activitate pana in decembrie 2022. Din decembrie am intrat in concediu de maternitate, iar ... (vezi toată discuția)
Voucher vacanta bugetar alexandra222 alexandra222 Buna Sunt angajată în sistemul bugetar (sanitar)din anul 2015...din 22 mai 2018 sunt in concediu prenatal si post natal până pe 24 septembrie după care ... (vezi toată discuția)