Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de vacanța in invățământ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de vacanța in invățământ

In perioada ianuarie 2016-decembrie 2017, am fost in concediu crestere copil. Din decembrie 2017 am reluat activitatea ca învățător titular, până pe 14 ianuarie 2019 cand am intrat in concediu fara plată, la cerere pentru 6 luni, apoi voi mai cere încă 6. Anul trecut, in iulie am primit tichete in valoare de 1450 lei. As dori sa știu daca am dreptul sa primesc si anul acesta tichete și câte? De la Unitatea de Învățământ, contabila a spus ca directorul a dispus ca numai cei ce se aflau pe statul de plată la data cererii tichetelor de catre ei, vor primi tichetele și ca mie imi vor da, numai dacă ma întorc din septembrie la post...E legal?
Tichetele de vacanta se acorda proportional cu perioada lucrata.
In invatamant, legea specifica altceva. Indiferent de perioada lucrata sau de norma, valoarea tichetelor esate fixa - 1450 lei. Deci si daca lucrezi o zi, timp de o ora, ai dreptul sa primesti tichete in valoare fixa de 1450 lei.

Cornel Vasile a scris:

Tichetele de vacanta se acorda proportional cu perioada lucrata.

Care este textul de lege ?