avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda garda financiara
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda garda financiara

Buna ziua . Sotia mea a fost sanctionata de GF pentru fapul ca nu a depus la Institutul de Management si Informatica din cadrul Ministerului Industriei si Comertului a situatiei creditelor si debitelor nerambursate si mai vechi de 30 zile
conform OUG 77/1999r (art.5, alin 2,lit.b).Studiind legile la care fac referire cei doi lucratori am constatat ca pentru a face raportarea la I.M.I trebuie sa ai facturi restante de mai mult de 30 zile si valoare mai mare de 10.000 lei per fiecare factura restanta, ori societatea sotiei are datorii dar nici una nu se ridica la suma de 10.000 lei/factura.
Totodata conform art.5 anexa 1 din Hotararea de Guvern nr.685/1999, care instituie normele metodologice de raportare a datoriilor catre I.M.I. , “persoanele juridice, care nu inregistreaza datorii sau creante mai vechi de 30 zile si care nu au o valoare mai mare de 10.000 lei/factura nu sunt obligate sa transmita informatiile”
Dati-mi si mie idei sa pot contesta Contraventia si inca ceva OUG 77/99r nu este completata cu Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor adica in termen de 48 ore poate sa achite jumatate din minim?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: eddie2002 , utilizator 18:01, 24 Noiembrie 2009
Merci!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensari tasia tasia Va rog sa-mi spuneti procedura prin care se pot face compensari intre doua firme, daca suma de compensat este mai mare de 10000 lei si depaseste 30 de zile de ... (vezi toată discuția)
Facturi > 10.000 lei-ordin compensare ContSters86219 ContSters86219 problema mea este: -in aprilie 2011 primesc factura de pesticide in valoare de 20.000 lei cu scadenta la 15 dec 2011. -in 14 sept.2011 emit factura de grau ... (vezi toată discuția)
Semnatura bilant ContSters166822 ContSters166822 La rubrica de semnaturi bilant: ''alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie''- ce inseamna conform legii 82/1991- Legea contabilitatii (vezi toată discuția)