Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare sanatate pentru sotie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare sanatate pentru sotie

Buna ziua, de la 1 iulie sotia mea nu mai are loc de munca si vreau sa va intreb daca e posibil sa beneficieze cumva de contributia pe care o fac eu la asigurarile de sanatate (eu fiind salariat).
Pot cumva sa o iau pe asigurarea mea?

Multumesc pentru raspunsuri.
Da. Puteti sa o luati ca si coasigurat. Dar sa nu aiba nici un alt venit pentru care sa fie obligata la plata de contributie la sanatate. Intrebati la locul de munca ce acte trebuie sa duceti pentru a o trece ei ca si coasigurat.