Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua ,
Am lucrat in grupa II -a de munca 17 ani , 10 luni si 6 zile , am iesit la pensie pentru limita de varsta pentru persoane cu handicap accentuat in 12.12.2008 . Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de recalcularea pensiei pentru persoanele care au lucrat in grupa a II-a de munca . Multumesc anticipat
Nu intrați în recalcularea de pe legea 221/2018.
Multumesc pentru raspuns , dar va rog frumos imi scrieti si de ce nu ?
Dispozitivul deciziei nr.42/2018 a ICCJ

În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 169 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare [art. 782 alin. (2) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare], punctajul suplimentar reglementat de art. 169 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 [art. 782 alin. (1) din Legea nr. 19/2000] nu poate fi acordat în situaţia în care pensionarul care a realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat beneficiază de un stagiu complet de cotizare redus conform art. 58 din Legea nr. 263/2010 (art. 47 din Legea nr. 19/2000).
Mai sunt și alte motive.
Multumesc frumos pentru raspunsul explicit .