avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua ,
Am lucrat in grupa II -a de munca 17 ani , 10 luni si 6 zile , am iesit la pensie pentru limita de varsta pentru persoane cu handicap accentuat in 12.12.2008 . Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de recalcularea pensiei pentru persoanele care au lucrat in grupa a II-a de munca . Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: truscamonika , utilizator 10:06, 7 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu intrați în recalcularea de pe legea 221/2018.
Multumesc pentru raspuns , dar va rog frumos imi scrieti si de ce nu ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dispozitivul deciziei nr.42/2018 a ICCJ

În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 169 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare [art. 782 alin. (2) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare], punctajul suplimentar reglementat de art. 169 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 [art. 782 alin. (1) din Legea nr. 19/2000] nu poate fi acordat în situaţia în care pensionarul care a realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat beneficiază de un stagiu complet de cotizare redus conform art. 58 din Legea nr. 263/2010 (art. 47 din Legea nr. 19/2000).
Mai sunt și alte motive.
Multumesc frumos pentru raspunsul explicit .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorarea pensiei persoanelor pensionate cu handicap care au lucrat in grupa i sau ii de munca victoria_paula victoria_paula Daca stie cineva de ce persoanelor cu handicat grav sau accentaut, pensionate in baza Legii 263/2010, li se ia in calculul punctajului si anii lucrati in ... (vezi toată discuția)
Majorare pensie grupa i martamihali martamihali Buna seara. Am iesit la pensie in anul 1995 in baza Legii nr.3/1977, am lucrat in grupa I 23 ani.In anul 2007 m-i sa recalculat pensia conf OUG4/2005 aprobata ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie gr. 2, persoana cu handicap gr. ii marian19 marian19 Pensionat in anul 1998 pentru limita de varsta si vechime integrala, in baza cerificatului de handicap gr.II. Acest pensionar beneficiaza de recalcularea ... (vezi toată discuția)