Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda tahograf
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda tahograf

Buna ziua! Unul dintre soferii de la firma de transport pe care o administrez a umblat la aparatul tahograf si in consecinta firma a luat amenda contraventionala in valoare de 9000 lei. Cum ar trebui sa procedez sa plateasca soferul avand in vedere faptul ca in contractul de munca incheiat, acesta se obliga clar sa nu umble la acest aparat?! Ma gandesc ca firma nu ar avea de ce sa isi asume greseala lui. Multumesc
Buna ziua! Puteți sa formulați cerere de chemare in judecata la instanța civila in care sa cereți repararea prejudiciului ce a fost produs firmei de către șofer, sa cereți angajarea răspunderii sale.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Buna ziua! Puteți sa formulați cerere de chemare in judecata la instanța civila in care sa cereți repararea prejudiciului ce a fost produs firmei de către șofer, sa cereți angajarea răspunderii sale.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj