Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii - sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii - sambata si duminica

Daca angajatorul obliga un angajat sa vina sambata sau duminica la munca in loc de una din zilele luni-vineri este corect sa compenseze aceasta zi doar cu o zi libera din saptamana normala de lucru sau trebuie compensate aceste zile cu valoare dubla (16h in loc de 8 respectiv platite ca ore suplimentare) ?

Cum mai este prevazuta acesta situatie acum in codul muncii ?

Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Angajatorul practic triseaza. Cheama oamenii sambata si duminica si le da liber luni dar apoi in pontaj la sfarsitul lunii ei apar ca au fost la munca luni, nu sambata sau duminica, iar lor li se spune ca se face o 'echivalare' a orelor. Practic pontajul este 'reglat' la HR ca asa vor ei.
In acest caz, va trebui sa se depuna o sesizare la ITM/Inspectia Muncii.