avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Apel
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Apel

Buna seara...... Am avut un proces cu politia rutiera pentru contestatie proces verbal si astazi am aflat decizia judecatoarei....
Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: Respinge ca neîntemeiată plângerea contravenţională formulată de către petentă. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cerea de apel se depune la Judecătoria... Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, 07.05.2019.
Intrebarea mea este daca pot face apel si ce mai pot contesta.... Inregistrare video nu exista.... Va multumesc
Cel mai recent răspuns: euaceeasi , utilizator 04:44, 10 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa cum vedeti mentionat in dispozitivul sentintei, aveti dreptul sa formulati apel in termen de 30 de zile de la comunicarea hotararii la adresa de domiciliu indicata in plangerea contraventionala.
In apel se critica sentinta instantei de fond pentru nelegalitate sau /si netemeinicie.
In concluzie asteptati sa va fie comunicata hotararea motivata si in functie de aceasta veti formula motivele de apel.
Daca nu va descurcati, apelati la serviciile unui avocat.
Taxa de timbru pentru apel este 10 lei.
Ultima modificare: Joi, 9 Mai 2019
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc..... Am sa apelez la un avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respinge plângerea contraventională ca neîntemeiată. Denisa_bercea1 Denisa_bercea1 Am depus o plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie care mi s-a intocmit ca urmare a nerespectarii semnalelor acustice si ... (vezi toată discuția)
Interpretare rezultat proces civil roxxy_daniela roxxy_daniela Buna seara, In urma unui proces intre o firma si ITM exista un rezultat. Rezultatul este afisat pe internet, este public, insa eu nu reusesc sa il ... (vezi toată discuția)
Apelul costa? bassmafya17 bassmafya17 in urma solutionarii unei plangeri impotriva unui proces verbal,am primit raspunsul: Respinge plângerea formulată de petentul..........Cu drept de apel în ... (vezi toată discuția)