Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate micșora cuantumul pensiei alimentare?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate micșora cuantumul pensiei alimentare?

Bună ziua,în prezent plătesc pensie alimentara pentru 2 copii minori 33%. Locuiesc cu cineva de 2 ani de zile și am dori sa ne căsătorim. Ținând cont ca sunt intretinator al familiei (noi doi plus doi copii ai viitoarei soții ) și coplătitor 50/50 a doua credite pt apartament și mașină cu viitoarea soție , as putea cere în instanță diminuarea pensiei alimentare (in prezent este de 1700 ron)?Dacă acest lucru s.ar putea ,cam cu cât s.ar micșora?
Buna seara,
Veti plati 1/3 din venitul net pentru cei doi copii.
Restul cheltuielilor nu au importanta.
Sunt copiii dumneavoastra asa cum cei ai viitoarei sunt ai tatalui lor si si el plateste.
De acord. Tatăl copiilor este decedat iar eu trebuia sa.mi cumpăr o locuință (fosta soție a rămas în casa cu copiii).