Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cu cat se micsoreaza pensia de intretinere?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cu cat se micsoreaza pensia de intretinere?

Eu si sotul meu suntem fiecare la a doua casatorie si impreuna avem o fetita de 6 luni. Din casatoria anterioara,sotul are 2 copii minori carora le plateste pensie de intretinere de 33%din salariu. Am inteles ca prin instanta se poate solicita micsorarea pensiei,intr.ucat sotul si.a intemeiat o alta familie si mai are un copil de intretinut. Cat s.ar diminua pensia alimentara in acest caz?
NU s-ar diminua.Pensia alimentară se plăteşte în limita a 25% pentru un copil aflat în intreţinere, 33% pentru doi copii şi max. 50% pentru 3 copii sau mai mulţi.Deci 50:3=16,66% pentru fiecare copil.