Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Depunere probe Parchet
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Depunere probe Parchet

La politie am depus niste probe, dar as vrea sa ajunga aceste probe si la procuror, sa le depun eu la Parchet.
Cum trebuie sa procedez?
Multumesc.
Va recomand ca pe viitor să le depuneţi numai la parchet. Procurorul oricum le va trimite la poliţistul care efectuează cercetarea penală după ce le vede.
Faceţi o adresă scrisă în care enumeraţi ce mijloace de probă depuneţi, apoi anexaţi mijloacele de probă la adresa scrisă şi le depuneţi la registratura parchetului competent. E important să scrieţi pe adresă la ce dosar le depuneţi.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Imi puteti spune si ce trebuie sa scriu in adresa scrisa? Sau este un formular pe care il iau de la registratura si il completez?
Multumesc mult.
Nu este formular predefinit.
Pur și simplu, o adresa normala prin care aduceți la cunoștința ce mijloace de proba depuneți.
O semnați și o depuneți. Ca o cerere.