Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces de calomie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces de calomie

Buna ziua.
In cererea de divort am facut niste acuzatii la adresa sotului meu cum ca a fost dat afara de la serviciu pentru ca a facut excrocherii cu amanta lui , cu care dadea contracte de credit si incasa bani. Pentru ca nu au putut dovedi cei de la firma, cu toate ca stiau acest caz , i-au desfiintat postul. Ma ameninta ca ma da in judecata pentu calomie . Ce implica acest lucru si daca poate face asta? Mentionez ca desi el a plecat de la serviciu de 1 an de zile , am in posesie chitantierele care trebuiau depuse.
În procesele civile, fiecare spune ce crede de cuviinţă, dacă nu poate dovedi cele afirmate, judecătorul nu ţine seama de acestea.
Calomnia nu mai există în Codul penal ca infracţiune. Poate să vă ceară daune morale într-un alt proces, dar trebuie să dovedească prejudiciile pe care afirmaţiile dvs.i le-au produs.
Dacă va da în judecată apelați la avocat pentru o apărare tehnică.
multumesc.