Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eliminare clauză contract proprietate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eliminare clauză contract proprietate.

Bună seara!

Soția are o garsonieră pe numele ei, iar în contract există acea clauză numită uzufruct viager (părinții).

Se vrea eliminarea clauzei acum.

Întrebări:

1. Este nevoie de schimbarea contractului sau se poate face un act adițional ?
2. Cât ar costa toată treaba asta ? Valoarea garsonierei, în contract, este de 10k €
3. E obligatoriu să se ducă la un notar din județul respectiv sau se poate duce la orice notar ?

Sper să-mi răspundeți punctual. Mulțumesc frumos!
Se vrea de către cine?
Ca daca părinții nu vor, intrebarile dvs nu mai au niciun rost.
Se vrea de către toți, desigur.
Părinții dau o declarație de renunțare la dreptul de uzufruct viager, declarație de se depune ulterior la Cartea Funciară, pentru radiere.
Declarația poate fi dată la orice birou notarial.
Durează de la 10 minute, la câteva ore. Depinde cat este de aglomerat notarul. Radierea durează cam o săptămână.
Deci, încă o dată:

Mergem la notar și părinții dau o declarație. Asta înseamnă că contractul garsonierei va avea un act adițional (acea declarație dată la notar) ?

Poate cineva să-mi spună cât ar costa toată treaba asta, ce e de plată și unde ? În mare... ?

Mulțumesc!
Nu e un act adițional, e o declarație.
Veți avea de platit onorariul notarial si taxa de radiere de la Cartea Funciară. Nu stiu...Cred că maximum 200 lei.
Alte detalii o sa vi le dea notarul.
raluk0207, utilizator