avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eliminare clauză contract proprietate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eliminare clauză contract proprietate.

Bună seara!

Soția are o garsonieră pe numele ei, iar în contract există acea clauză numită uzufruct viager (părinții).

Se vrea eliminarea clauzei acum.

Întrebări:

1. Este nevoie de schimbarea contractului sau se poate face un act adițional ?
2. Cât ar costa toată treaba asta ? Valoarea garsonierei, în contract, este de 10k €
3. E obligatoriu să se ducă la un notar din județul respectiv sau se poate duce la orice notar ?

Sper să-mi răspundeți punctual. Mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 07:01, 25 Mai 2019
Se vrea de către cine?
Ca daca părinții nu vor, intrebarile dvs nu mai au niciun rost.
Se vrea de către toți, desigur.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Părinții dau o declarație de renunțare la dreptul de uzufruct viager, declarație de se depune ulterior la Cartea Funciară, pentru radiere.
Declarația poate fi dată la orice birou notarial.
Durează de la 10 minute, la câteva ore. Depinde cat este de aglomerat notarul. Radierea durează cam o săptămână.
Deci, încă o dată:

Mergem la notar și părinții dau o declarație. Asta înseamnă că contractul garsonierei va avea un act adițional (acea declarație dată la notar) ?

Poate cineva să-mi spună cât ar costa toată treaba asta, ce e de plată și unde ? În mare... ?

Mulțumesc!
Nu e un act adițional, e o declarație.
Veți avea de platit onorariul notarial si taxa de radiere de la Cartea Funciară. Nu stiu...Cred că maximum 200 lei.
Alte detalii o sa vi le dea notarul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Mai 2019
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua va rog frumos sa imi spuneti si mie prin ce metode ... martiny martiny Buna ziua Va rog frumos sa imi spune-ti si mie prin ce metode , as putea renunta la dreptul de uzufruct viager in favoarea fratelui Exista o donatie de la ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager artnunti artnunti am renuntat impreuna cu sotia la uzufructul viager asupra unui imobil prin notariat.este valabil daca nu este inaintat catre cartea funciara in vederea ... (vezi toată discuția)
Uzufruct, refuz acte pentru cartea de identitate catalinpicea catalinpicea am si eu o problema cu aceasta clauza de uzufruct ,am cumparat apartamentul in urma cu ceva ani de la parintii mei,am fost sa schimb buletinul si militista de ... (vezi toată discuția)