Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... A disparut proprietarul decedat de pe rol, nu pot sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

A disparut proprietarul decedat de pe rol, nu pot sa platesc impozitul si in acest fel nu pot nici sa imi scot un certificat calitativ mostenitor ca sa intru eu pe rol

Buna ziua, as dori sa incep succesiunea pe un apartament. Eu sunt unul dintre cei 4 mostenitori, toti mostenitori au decis sa imi cedeze drepturile.

Problema este ca, trebuie platit impozitul apartamentului dar am fost la circa financiara si proprietarul decedat nu mai apare pe rol si nu mai pot plati impozitul.

Noi avem actele care arata cine este proprietarul, doar ca cei de la circa finaciara zic sa facem succesiunea ca sa putem plati, iar notarul zice ca nu se poate face succesiiunea fara certificatul fiscal al imobilului care sa ateste ca s-a platit impozitul.

Eu ce pot face in acest caz, aveti vreo idee? Nu stiu cum s-a ajuns ca proprietarul sa nu mai fie pe rol, dar niciunul din mostenitori nu a facut nimic in acest sens.
Va rog din suflet ajutati-ma, Multumesc!
G. Cristina, utilizator
Nu are cum sa dispara numele proprietarului de la rolul fiscal, se poate plati in numele defunctului , doar daca defunctul a vandut inainte de deces aceasta proprietate .
Nu a vandut proprietatea, am actul in original care atesta ca ea este proprietarul. Dar a disparut de pe rol, fara ca cineva sa se duca sa o scoata. Multumesc din suflet pentru atentie
G. Cristina, utilizator
audienta la directorul DVBL