avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trebuie să dezbatem succesiunea după tata, dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trebuie să dezbatem succesiunea după tata, dar frații mei sunt prin străinătate. Îmi poate face unul dintre ei procură ca să-l reprezint, și cât timp e valabilă acea procură?

Bună ziua tatăl meu a decent de curând și apartamentul era trecut doar pe numele lui, care ar fi procedura, mama e (era) căsătorita cu el și în total suntem 3 copii, dar frați mei sunt plecați prin străinătate
Unu din ei Îmi poate face procura pe numele meu ca să îl reprezint eu? Și cât e valabila acea procura. Mulțumesc
Ultima modificare: Duminică, 19 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:30, 19 Mai 2019
3 ani. Eu am procura facuta la un notar turc ,nu are termen de valabilitate...asa ca ..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu stipulati dvs un termen. o puteti folosi in termen de 3 ani.
Faceti-o pe 5 ani.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, dar numai la Consulat. Procura e valabilă 3 ani. Este un interval de timp mai mult decat suficient ca să dezbateti succesiunea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea cimena cimena tatal meu a murit in urma cu 2 luni ,iar noi suntem 3 frati,mama noastra este plecata in strainatate,intrebarea mea este daca se poate face succesiunea in ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa decesul unuia din parinti liviucozmas liviucozmas Singur copil la parinti (ambii parinti biologici), Tatal decedat , Mama e in viata (parinti sunt inca oficial casatoriti) , precizez - Mama locuieste ... (vezi toată discuția)
Succesiune după moartea mamei valentinap39 valentinap39 Buna ziua. In octombrie 2019 a murit mama mea. Ea a locuit alaturi de tatăl meu in orașul Brăila. Eu locuiesc în București iar fratele meu in Italia. ... (vezi toată discuția)