avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme credit in chf
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme credit in chf

In decembrie 2007 am facut un credit ipotecar pe 30 ani in valoare de 32800 CHF la Bancpost pentru cumpararea unui apartament cu o dobanda de 5,40% fixa in primele sase luni. In luna iulie 2008 am primit o instiintare prin care Bancpost, Bucuresti constata o plata restanta de 31 CHF, cei din Severin neanuntandu/ma de acest lucru. Mergand la banca mi s-a spus ca s-a marit dobanda de la 5,40 la 7,85 aceasta ajungand dela 250 CHF la 305 CHF, ceea ce mi se pare cam mult. In 13 noiembrie 2009 mi s/a dat un alt grafic, deci al treilea in care dobanda era tot de 7,85 dar in schimb rata creste din nou cu aproape un franc. In acest grafic observ ca ultima rata din anul 2037 este tripla, adica 900 CHF, ofiterul de credite spunand ca a fost o eroare din program, aceasta eroare care nu dispare, ea punandu-se pe fiecare luna anterioara, deci 600 CHF greseala din program platita de mine. Sunt disperata si va rog sa ma ajutati dvs sa/mi spuneti unde sa merg pentru a rezolva aceasta situatie, daca se mai poate rezolva.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Noiembrie 2009
monybratu, utilizator
Cel mai recent răspuns: monybratu , utilizator 18:30, 26 Noiembrie 2009
Puteti notifica banca cu problema pe care o aveti, solicitand regularizarea situatiei si precizand faptul ca au marit abuziv/eronat ratele creditului.
Puteti sesiza si OPC-ul.
Va multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit de nevoi personale cu ipoteca monybratu monybratu Am un credit de nevoi personale cu ipoteca la Bancpost din decembrie 2007 / de 32 800 CHF cu dobanda variabila care a crescut de la 5,40 la 7,85. Am ajuns sa ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar in franci elvetieni alissab alissab Buna ziua ! In iunie 2007 am luat un credit ipotecar in franci elvetieni pe 35 ani,ipotecand apartamentul pe care l-am cumparat.Am luat 65450 CHF, avand ... (vezi toată discuția)
Actualizarea contractelor de credit aflate in derulare conform oug nr. 50/2010 bogdanr bogdanr Actualizarea contractelor de credit Bancpost aflate in derulare conform OUG nr. 50/2010 Iata principalele modificari care vor fi aduse contractului ... (vezi toată discuția)