Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar Penal

Azi am primit un telefon un politist din cadrul politiei municipale care mi-a comunicat ca am un dosar penal fara sa spuna ce calitate sau ce invinuiri sa aduc.sa merg maine la ora stabilita sa dau declaratie(??)invinuirile care se vor aduce si calitatea nu trebuie sa-mi fie comunicate si in scris?adica chiar daca refuz sa fac declaratii avand acest drept cand voi pleca de acolo sunt obligati sau nu sa-mi dea la mana documente.nu pot angaja imediat un avocat .dar as putea consulta ulterior si banuiesc trebuie sa am niste documente cu care sa-mi sustin cauza.nu am trecut niciodata prin asa ceva din ce am mai citit se forteaza declaratii care sa duca catre ce ii convine politistului. apoi care este etapa urmatoare?multumesc anticipat! cu respect!
Este legal sa va citeze telefonic. Trebuia sa intrebati in ce calitate sunteti citat.
Mergeți acolo, va aduce la cunoștința ce calitate aveți și va da in mâna un proces verbal cu drepturi și obligații.
Dacă sunteți suspect puteți sa ziceți ca nu dați declarație momentan și veți da declarație după ce angajați un avocat care sa studieze dosarul și sa va asiste. Nu puteți fi obligat sa dați declarație.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj