Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redactare sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Redactare sentinta

În 12.04.2019 s-a dat sentinta definitiva in urma apelului facut de reclamată.Intrebarea mea este: in cat timp ne va fi trimisă sentinta. Ce putem face pt a urgenta trimiterea sentinței.
Puteti angaja avocat specializat în urgentari pentru a se ocupa special de acest aspect.
Formulați o cerere solicitând urgentarea redactării!
Într-o lună și ceva ar trebui s-o primiți, în principiu!
Nu exista avocati specializat in urgentari,orice av poate formula o astfel de cerere .Este ca si cum am spune avocat specializat în întâmpinați sau în cereri de amânare.
Motivarea se face în funcție de mai multe aspecte 2,3 luni a devenit o perioadă minima la instanțele mai aglomerate.
Da, cam in 30 zile.
Dacă există avocați care obtin urgentarea si altii care nu o obtin exista o diferenta care arată că unii sunt specializati si altii nu.
Între câteva zile si cateva luni exista o diferenta...
După părerea mea nu este atât de simplu precum pare...

Avocații specializați fac cererea temeinic motivată.
O cerere simpla de urgentare o poate face si omul de rand tot la fel ca avocatul care nu stie sa motiveze urgentarea.

Intr-un dosar în care am vrut sa urgentez ceva si mi-a zis clientul sa nu urgentam nimic am vizionat cereri facute de avocați.Instanta le-a ignorat pe toate...

Morala este aceea că si urgentarea are dichisul ei.
Si eu daca eram judecător ignorăm acele cereri făcute de avocați...desi eu apreciez avocații în general...

Va pot spune chiar ca am clienti care i-am pregatit atât de bine încât fac niște cereri de urgentari beton armat.Adica nu fac avocații cereri ca el...
Preschimbari de termene...de asemenea...care nu este ceva usor zic eu...si ii ies..fiind mult mai complicat decat o urgentare de redactare...
Are mai mulți avocați si ceilalti nu il cred...

Eu însă stiu ca sunt dosarele mele si il taxez la bani daca le fac eu si nu el.
A avut însă si multe procese cu mine.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat