avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redactare sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Redactare sentinta

În 12.04.2019 s-a dat sentinta definitiva in urma apelului facut de reclamată.Intrebarea mea este: in cat timp ne va fi trimisă sentinta. Ce putem face pt a urgenta trimiterea sentinței.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:12, 22 Mai 2019
Arta persuasiunii ar trebui, în principiu, s-o stăpânească orice avocat și orice act procesual ar trebui redactat cu profesionalism paroxistic și motivat în cel mai înalt grad posibil!

De aici până la avocați "specializați" pe urgentare e cale lungă!
Diferenta apare între zile si luni.
Cereri poate face oricine dar modul în care reacționează instanțele arată că există o specializare din moment ce exista diferente substantiale.
Si in faza de urmărire penală la.fel.
Exista diferente chiar de ani...

Este însă adevarat ca nu exista specializări si avocatul trebuie sa stăpânească tot dreptul, toate ramurile de drept.
Asa era cândva...dar vremurile s-au schimbat...
Avocatura este considerată probabil o afacere si nu o artă...asa cum era considerată în trecut...
Clientii sunt însă de vina si nu avocații. Tinerii avocați nu aveau de ales si trebuia sa se adapteze...
Ultima modificare: Miercuri, 22 Mai 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model cerere recurs BEJENARU NICOLETA BEJENARU NICOLETA Buna ziua, ma puteti ajuta cu un model de cerere de recurs către tribunal? (vezi toată discuția)
Motivare sentința Florin Ciocu Florin Ciocu Bună ziua! Va rog frumos a ma ajutati sa imi spuneti ce e de facut pt ca sa imi motiveze sentința? Sentința sa dat pe 20 03 2019 si am citit pe net ca e ... (vezi toată discuția)
Redactare hotarare divort crd1982 crd1982 Buna, imi spuneti va rog care este termenul legal in care judecatoria trebuie sa redacteze o hotarare, este vorba de o sentinta de divort si daca se poate face ... (vezi toată discuția)