Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperarea drepturilor salariale restante dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperarea drepturilor salariale restante dupa inchiderea CM

Buna seara.
Datorita faptului ca la cateva probleme pe care le-am avut, dvs. mi-ati acordat cea mai buna consiliere, m-am gandit sa va mai deranjez cu o problema.Am fost angajata la o firma incepand cu data de 24 septembrie( in realitate fiind 2 septembrie) si pe data de 4 noiembrie mi-am dat demisia si am stat 15 zile in preaviz.In toata aceasta perioada, de la angajare si pana acum am primit ca salariu doar suma de 300 ron.La aceasta firma am fosta angajata pe postul de economist ,cu studii superioare,cu salariul de 1200 ron,angajatorul urmarind sa beneficieze de subventia de la stat ca angajaza proaspeti absolventi.In contractul meu de munca erau trecute 8 ore,insa eu aveam program de 4 ore pe zi cu salariul de 600 ron.Pana la terminarea preavizului ar fi trebuit sa mai primesc inca 1200 ron,dar de atunci fostul sef imi spune ca nu are bani si nu are din ce sa ma plateasca.
Va rog sfatuiti-ma ce as putea sa fac sa-mi recuperez banii pt care am lucrat si ce rau ar putea sa-mi faca el ca sa se razbune daca il dau in judecata.
Mentionez ca nu am semnat pe nici un stat de salarii ca as fi primit vreun ban ca salariu,asta ma ajuta cu ceva ?
Va multumesc anticipat.
1. Pentru ca ati demisionat angajatorul a scapat sa returneze subventia primita pentru ca v-a angajat pe dvs.
2. Puteti sa-l dati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
3. Drepturile salariale au termen de prescriptie 3 ani de la data nasterii acesto drepturi.
4. In litigiile de munca sarcina probei revine agajatorului, conform Codului muncii:
Art. 287. - Sarcina probei in conflictele de munca revine angajatorului, acesta fiind obligat sa depuna dovezile in apararea sa pana la prima zi de infatisare.

Adica dvs. spuneti ca nu ati primit salariile pe lunile... si angajatorul trebuie sa probeze ca le-ati primit. S-ar putea sa nu aveti nevoie de avocat in acest caz.
5. Ce rau sa va faca? De ce va speriati, nu are ce sa va faca angajatorul daca il dati in judecata.
Ar putea sa imi treaca zile lipsa nemotivat de la munca si neavand o condica de prezenta,cu ce sa demonstrez contrar?
Cu activitatea desfasurata,mailuri,semnatura pe diverse documente, proba cu martori,etc
gabriela_cr a scris:

Ar putea sa imi treaca zile lipsa nemotivat de la munca si neavand o condica de prezenta,cu ce sa demonstrez contrar?

nicidecum nu se pune problema nici macar in sensul aratat de dvs. cim a incetat

nu are ce necazuri sa va faca, nu va lasati munca neplatita. succes =D>
Va multumesc pt informatii si incurajari si sper sa se termine cu bine.