Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier

buna ziua,
Am o intrebare,sunt nemultumit de felul in care agentul de circulatie a intocmit P.V.de constatare a evenimentului tinand cont de faptul ca el nu a fost prezent nici la producerea lui si nici nu a venit la fata locului .emitand-ul,doar in urma declaratiilor. verdictul: eu sunt vinovat de producere ,fara a lua in seama ce am spus eu,desi masina mea este grav avariata,(agatata cu coltul unui slep din spate pana in fata)iar accidentul s-a produs chiar in mijlocul unei intersectii.Ce pot face ?Multumesc.
Din câte cunosc în procesul-verbal întocmit de organul de poliţie există posibilitatea contestării la instanţa de judecată într-un anumit termen. Urmaţi calea procedurală şi contestaţi acel proces-verbal. Totodată, puteţi solicita o copie a înregistrărilor video din intersecţia respectivă, dacă există camere de monitorizare trafic, pentru a proba împrejurările producerii evenimentului rutier.

dritaS a scris:

buna ziua,
Ce pot face ?Multumesc.

Puteți face un singur lucru, sa depuneti plângere contravențională împotriva PV de contravenție, cerind anularea lui. Cereți in plângere, datorita faptului ca agentul constatator nu a fost de fata și prin urmare PV de contravenție nu se bucură de prezumția de veridicitate (fapta nu a fost constatata prin propriile simturi), ca sarcina probei sa fie a celui ce a întocmit PV, dvs. neavind posibilitatea de a obține înregistrările de la camerele video existente în zona.
multumesc
Dacă în urma accidentului nu sunt victime poliția nu este obligată să se deplaseze la locul faptei. Dacă nu sunteți mulțumit de conținutul procesului verbal aveți posibilitatea depunerii în termen de 15 zile a unei plângeri contravenționale la Judecătoria la care este arondat locul accidentului.