Forum Discuţii juridice Executare silită Taxa fotocopie dosar
Discuție deschisă în Executare silită

Taxa fotocopie dosar

Buna ziua! Intr un dosar pentru contestare executare silită am plătit taxa de timbru,mi se solicită si taxa fotocopie dosar de la executor .
Pute ti sa ma lămuriți de ce se percepe această taxă?
Multumesc frumos!
Taxa reprezintă costurile cu xero-copierea dosarului. Tușul de la xerox costă, curentul electric consumat de aparat costă, coala de hârtie costă, munca executorului de a xeroxa costă......

Legea stabilește prin codul civil prețul de 1 leu pentru fiecare copie. O coală față-verso costă 2 lei la executor.

Executorul judecătoresc, nu poate fi obligat să proceseze xero-copierea dosarului execuțional pe cheltuiala lui proprie. Partea interesată trebuie să suporte costurile.

Dvs aveți dreptul să cereți de la pârât recuperarea costului de xero-copiere ca CHELTUIELI de judecată, în cazul că vi se admite contestația.
Dapix, utilizator
Multumesc frumos! Nu stiam exact in ce consta,este prima data cand m am lovit de această taxă. O zi plăcută!
Judecătorul care are dosarul dvs, a cerut de la executor, să trimită la Judecătorie o copie xerox după dosarul execuțional. Despre această procedură este vorba.
Multumesc mult! Acum am inteles totul ,o zi plăcută!