avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit casa

Daca sa vandut o casa acum care are impozitul platit tot anul se mai poate recupera restul de taxa?
Ultima modificare: Vineri, 24 Mai 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:19, 24 Mai 2019
Nu se recupereaza.
Conform codului fiscal datorati impozit pentru tot anul, noul proprietar datoreaza de la 1 ianuarie anul viitor.
Il puteati recupera de la cumparator pin pretul de vanzare, nu de la stat, caci el va plati acel impozit abia de la 1 ianuarie anul urmator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite auto elvis gosav elvis gosav Daca am vandut un auto acum ptr care am platit impozit ptr tot anul am dreptul de a recupera din taxe?sau daca am cuparat imediat alt auto sa fie transferata ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda circulatie eugenia36 eugenia36 Sotul meu a avut o masina pina in 2008 pe care a vandut-o fara sa isi faca radierea de pe numele lui.In perioada 2004-2008 a primit amenzi de circulatie pe ... (vezi toată discuția)
Recuperare impozit saradan2002 saradan2002 Bună ziua, Vă rog să îmi spuneți dacă în condițiile în care am plătit impozitul pe casă și teren până la sfârșitul anului și dacă, între ... (vezi toată discuția)