Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit casa

Daca sa vandut o casa acum care are impozitul platit tot anul se mai poate recupera restul de taxa?
george-neagu, moderator
Nu se recupereaza.
Conform codului fiscal datorati impozit pentru tot anul, noul proprietar datoreaza de la 1 ianuarie anul viitor.
Il puteati recupera de la cumparator pin pretul de vanzare, nu de la stat, caci el va plati acel impozit abia de la 1 ianuarie anul urmator.