avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Tulburare de posesie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Tulburare de posesie

In urma unui proces penal- tulburare de posesie, faptă prev. de art. 256 alin. 1 din Codul penal-prin intelegere cu inculpatii (care au spus ca se retrag de pe terunul ocupat si refac gardul distrus),mi-am retras plangerea.
Dar cand am vrut sa-mi refolosec terenul ocupat de inculpati de 5 ani,am fost impiedicat de catre acestia,folosin ei in continuare terenul.
Solutia tribunalului este de incetare a procesului penal...cu drept de apel in termen de 10 zile.
Vreau sa ma lamuriti ,daca fac apel ,continua procesul?sau care este calea pe care sa o urmez?
Va multumesc
Cu respect
Neamt Costan
Cel mai recent răspuns: Alexandru Matache , Avocat 21:25, 24 Mai 2019
Buna ziua!
Retragerea plângerii prealabile nu este retractabila, deci nu puteți sa reveniti asupra deciziei in procesul penal.
Dacă făptuitorii continua sa savarseasca fapta ulterior retragerii plângerii puteți formula o noua plângere prealabila in acest sens și sa nu va mai retrageți plângerea de aceasta data.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
Va multumesc,daca formulez o noua plangere este nevoie de un dosar nou ?
Da, se va forma un nou dosar penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am depus plângere la politie împotriva fostului partener, tatăl copilului meu, care m-a lovit peste față. ce va urma și ce pedeapsă va primi? marevna marevna Am depus plangere la politie impotriva fostului partener, (tatal copilului meu) , care m-a lovit peste fata cu dosul palmei. Doresc sa stiu ce va urma in ... (vezi toată discuția)
Amenintare Roxanado Roxanado Buna seara,suntem amenintati ca ni se da foc de unchiul sotului meu,cu care locuim in curte.Martori la aceste amenintari au fost 2 echipaje de la Politia ... (vezi toată discuția)
Retragerea plangerii penale cristinaeli cristinaeli vreau sa stiu daca se poate si cand se poate retragerea plangerii penale pentru violare de domiciliu si tulburare de posesie?in cazulin care o retrag, eu pot ... (vezi toată discuția)