Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Producție prăjituri la domiciliu?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Producție prăjituri la domiciliu?

Buna ziua.

Exista o procedura prin care poti comercializa legal prajituri si alte deserturi preparate acasa, in bucataria proprie?

Dacă da, ce aprobari / certificări sunt necesare pentru a intra în legalitate?
spin_xx, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Silvia Zaharia a scris:

PTrebuie să vă alegeți o formă de desfășurare a activității comerciale. În cazul de față ar putea fi: P.F.A. sau S.R.L.

Firm există deja (un SRL), iar codul CAEN specific activității care ne interesează se adaugă ușor, nu asta e problema.

Întrebarea e: se pot produce prăjituri la domiciliu?. Adică în bucătăria proprie, nu într-un laborator dedicat, pentru că nu vrem să deschidem o cofetărie sau un laborator în adevăratul sens al cuvântului, ci doar să putem vinde legal o tavă de prăjituri pe zi sau un tort pe zi, de exemplu. Adică ocazional, nu într-un flux susținut, ca o cofetărie adevărată.

spin_xx, utilizator