Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la succesiune al unui infiat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la succesiune al unui infiat

Am fost infiata de parintii mei adoptivi in urma cu multi ani, avand trecuti in certificatul de nastere numele actualilor parinti. Sunt singurul lor copil. Dupa ce mama, Dumnezeu sa o odihneasca in pace, a decedat nu am facut succesiunea.
Acum tatal meu insista sa imi faca un act de vanzare-cumparare pentru apartamentul in care locuim impreuna . El mai are rude: o sora si mai multi nepoti de frati.
Va rog mult sa imi spuneti daca, in aceasta situatie, as putea sa am probleme cu mostenirea acestui apartament in situatia in care tatal meu ar deceda inainte de a face actul respectiv? Ar trebui sa facem intai succesiunea dupa mama?
Nu sunt deloc in tema si am mare nevoie de un sfat. NU stiu de unde sa incep.
Va multumesc foarte mult!

Copilul adoptat are aceleasi drepturi ca si copilul biologic, astfel ca ii indeparteaza de la mostenire pe ceilalti: frati, surori, nepoti de frate sau de sora, bunici.

Rezolvati succesiunea mamei intai, daca mai vreti sa faceti contractul.
buna ziua!
dezbateti succesiune de pe urma mamei, si dupa puteti face cu tatal dv sun act de partaj.
ca si cost un astfel de act este ceva mai ieftin, intrucat nu platiti impozit potrivit disp art 77 ind 1 cod fiscal.
trebuie dezbatuta initial succesiunea . apoi puteti efectua un partaj voluntar, tot la notariat .
parerea mea este ca nu ar fii nevoie de acel act de vanzare-cumparare, intrucat dvs. in calitate de descendent , veti fii singurul succesor al tatalui dvs .
prin adopite ati dobandit aceleasi drepturi ca si un copil natural.
va multumesc mult pentru raspunsuri si sper ca tatal meu sa aleaga varianta cea mai buna.
Am demarat, deocamdata , demersurile pentru cadastru, pentru ca nici acesta nu era facut.
Sarbatori fericite!