Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu mi se da statul de salariu sa-l semnez niciodata...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu mi se da statul de salariu sa-l semnez niciodata...

Angajatorul are voie sa puna salariatul sa semneze pentru primirea salariului doar un '' fluturas''. Nu a dat niciodata statul de salariu sa-l semneze angajatii. Ce pot face in aceasta situatie ?
Angajatorul daca nu doreste sa aiba probleme ar trebui sa i-a semnatura angajatilor sa acestia si-au primit salariul. Este obligatoriu sa ofere toate lamuririle necesare, inclusiv fluturasi, privind salariul oricarui angajat care solicita.

Conform codului muncii

Art. 163. - (1) Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.
(2) Statele de plată, precum şi celelalte documente justificative se păstrează şi se arhivează de către angajator în aceleaşi condiţii şi termene ca în cazul actelor contabile, conform legii.

In cazul dumneavoastra daca acel fluturas este stampilat de catre societate si semnat, este un act doveditor.