Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... ONORARIU CADASTRU INTABULARE CASE CU TEREN IN ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

ONORARIU CADASTRU INTABULARE CASE CU TEREN IN INDIVIZIUNE

Buna ziua

Locuiesc intr-o casa aflata in aceeasi curte cu a unui vecin. Casa a avut un singur proprietar care a vandut catre 2 familii. Intrari separate in case. Teren in indiviziune, intrare comuna in curte. Noi avem in acte 100 mp cu constructie(58mp 2 camere parter) vecinul are 200 mp cu constructie (160 mp demisol+etaj)Casele sunt unite pe un perete. La cadastru pe care il facem in comun, fara iesirea din indiviziune ni s-a cerut onorariu cadastrist 1500 lei. Cum impartim suma cu vecinul 50%...50% sau e corect cum cred eu la mp teren: noi 500 lei pt 100 mp si vecinul 1000 lei la 200 mp?
Multumesc
O intelegere amiabila este de preferat, in ideea ca veti convietui in continuare, impreuna si aceasta prima "impartire" sa nu duca la divergente inutile.
Dupa parerea mea, fiind vorba de o constructie comuna, plata rezonabila este 50-50 %.
Ganditi-va cand negociati in ideea ca se va pune aceeasi problema de costuri la consumul de curent electric, gaze, apa rece, apa calda, evacuare gunoi menajer, canalizare, etc.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Chiar nu stiam cum sa procedez . O seara buna!
Mircea2019, utilizator