Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnatura de primire de pe factura reprezinta ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnatura de primire de pe factura reprezinta obligatie de plata?

Buna ziua!
Ieri am primit de la un prestator 3 facturi la plata. secretara a semnat pe toate de primire. Problema este ca printre acestea 3 sa afla una care nu are in spate un contract si nici rapoarte de lucru realizate care sa confirme ca lucrarile de retelistica au fost executate. Exista numai un deviz initial (gen oferta) acceptat de noi prin stampila si semnatura, urmand ca apoi sa se semneze contractul. Acest lucru nu s-a intamplat, dar ne-am trezit cu factura conform deviz. Putem refuza la plata aceasta factura chiar daca a fost semnata de primire?
Va multumesc din suflet.
D-voastra ati semnat ca ati primit-o , nu ca este implicit si acceptata, intocmiti o adresa prin care exprimati obiectiile si refuzul acceptarii acesteia pe motiv ca ............ Mentionati si lipsa contractului atasat fiindu-va imperios necesar pentru deducerea cheltuielilor cf art 21 lit m ) cheltuielile cu serviciile de management, consultanţă, asistenţă sau alte prestări de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestării acestora în scopul activităţilor desfăşurate şi pentru care nu sunt încheiate contracte;
S-au efectuat lucrarile conform devizului?...daca nu , atunci luati legatura cu colaboratorul dmv si anulati factura.
Consultantlex a scris:

D-voastra ati semnat ca ati primit-o , nu ca este implicit si acceptata, intocmiti o adresa prin care exprimati obiectiile si refuzul acceptarii acesteia pe motiv ca ............ Mentionati si lipsa contractului atasat fiindu-va imperios necesar pentru deducerea cheltuielilor cf art 21 lit m ) cheltuielile cu serviciile de management, consultanţă, asistenţă sau alte prestări de servicii, pentru care contribuabilii nu pot justifica necesitatea prestării acestora în scopul activităţilor desfăşurate şi pentru care nu sunt încheiate contracte;

din cate stiu nu mai sunt obligatorii contractele , daca au alt document justificativ.
Daniela , acest articol invocat este exact in aceasta forma in codul fiscal actualizat ? Ce alt docum legal invocati in conditiile in care este specificat foarte clar existenta contractelor ?
Secretara ar fi trebuit nu sa semneze de primire a facturilor ci sa le dea un nr.de inregistrare, urmand a fi analizate de persoanele competente daca reflecta realitatea si legalitatea si care ar fi dat sau nu O.k pentru plata.
In cazul dvs. in opinia mea in afara devizului ar trebui sa existe obligatoriu pv de receptie a lucrarii, devizul este informativ pentru a sti cat costa o lucrare, dar care nu inseamna si receptia lucrarii, efectuarea ei.
Daca facturile se refera la marfa, poate fi o problema prin semnare a facturii.