Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mentinere in activitate dupa varsta standard de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mentinere in activitate dupa varsta standard de pensionare

Referitor la art.56(4) din codul muncii;
In cazul salariatilor mentinuti in activitate dupa implinirea varstei standard de pensionare se incheie un contract indiv. de munca pe durata determinata de 1 an care se prelungeste anual pana la expirarea celor 3 ani?In acest caz mai trebuie prevazuta in CIM perioada de proba?
Se poate menționa in noul c.i.m. perioada de proba.
Dar care mai este scopul acestei perioade de proba?
Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba.