Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Ce se intampla daca nu ma Prezint la prima înfățișare in calitate de reclamant la divorț?motivul e ca am ajuns la o înțelegere?
divortul se respinge ca nesustinut.

Codul de procedura civila - art. 921

Absenţa reclamantului

Dacă la termenul de judecată, în primă instanţă, reclamantul lipseşte nejustificat şi se înfăţişează numai pârâtul, cererea va fi respinsă ca nesusţinută.
Instanța nu stie ce ati facut daca nu va prezentati.
Dacă v-ati împăcat puteti sta acasa.