avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Bună seara. Am și eu o problema. În acest moment sunt în Germania. Și as vrea sa divorțez fără sa merg în România. Se poate?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 18:32, 23 Septembrie 2019
Da, de poate. Trebuie să vă angajați un avocat sa faca demersurile pentru înregistrarea acțiunii si sa va reprezinte in intanta. Luati legatura cu un avocat( recomandat sau de pe forum) si o sa va explice in privat toti pasii.
Bineînțeles!
Contractați servicii avocațiale, acesta vă va reprezenta însă va trebui să îi faceți și o procură specială sau măcar să faceți dovada că munciți în străinătate pentru ca acțiune să nu se respingă ca nesusținută!
Pot sa va contactez ?

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Bineînțeles!
Contractați servicii avocațiale, acesta vă va reprezenta însă va trebui să îi faceți și o procură specială sau măcar să faceți dovada că munciți în străinătate pentru ca acțiune să nu se respingă ca nesusținută!


Sigur, vă rog!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort fara sa fiu prezent Mario7 Mario7 buna ziua! se poate divorta si fara sa fiu prezent doar avocatul sa ma reprezinte? Daca ea nu se prezinta in instanta, divt nu se finalizeaza? multumesc! (vezi toată discuția)
Divort la distanta este posibil ? eu am domiciliu de 5 ani in ... GabrielCodreanu91 GabrielCodreanu91 Divort la distanta Este posibil ? Eu am domiciliu de 5 ani in uk, sotia in Romania. Suntem amandoi de acord sa terminam casatoria. Se poate face fara ca eu ... (vezi toată discuția)
Procura divort VALENTINA3 VALENTINA3 Buna ziua tuturor !!!!!!As avea o intrebare ... Procura speciala data de reclamant unui avocat pentru a-l reprezenta intr-un proces de divort, pentru motiv ... (vezi toată discuția)