Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE DATORII PARINTE DECEDAT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE DATORII PARINTE DECEDAT

Buna ziua,
Mama mea a decedat in urma cu 7 luni ,tatal este inca in viata ,dar dupa decesul mamei am aflat ca tatal are datorii mai exact cateva imprumuturi facute la diverse CAR-uri . Intrebarea mea este : in momentul decesului tatalui ,eu ca mostenitor (fiind unicul copil) mostenesc si toate datoriile lui ? Mentionez ca dansul are in proprietate o casa . Va multumesc anticipat .
Buna ziua;
Daca o sa acceptati mostenirea o sa mosteniti si acele datorii.
Daca nu o acceptati, puteti renunta la ea in favoarea altei rude ( unchi, matusa, etc.) dar la fel, vor mosteni si datoriile.
Faceti socoteala, vedeti cat de mari sunt datoriile, cat valoreaza casa ( daca acesta este singurul bun detinut) si decideti daca merita sa acceptati mostenirea sau nu.
Buna ziua,
Va multumesc !!!
Daca acceptati mostenirea creditorul o sa se poata indrepta impotriva dvs. decat pentru bunurile mostenite, nu va pot cere dvs. sa acoperiti toata datoria daca valoarea bunui mostenit este mai mica.
Spre ex. Defunctul are datorii de 10000 de lei dar bunurile mostenite de dvs. se ridica la valoarea de 5000 de lei. In acest caz creditorul va poate executa doar pentru suma de 5000 mostenita, nu va pot cere sa acoperititi si restul datoriei din bunurile proprii.
Va multumesc .