avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare stimulent de inserție
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare stimulent de inserție

Fetita mea a împlinit 1 an si 10 luni pe data de 18.05.2019 Eu m-am angajat pe data de 15.05.2019 pe data de 27.05.2019 sefu m-a concediat iar pe 28.05.2019 mi-a si întrerupt contractul de munca. Eu am vorbit cu el si a zis ca imi tine contractul pana pe 31.05.2019 dar nu s-a tinut de cuvânt si nu am semnat nimic pentru concediere. Daca ma angajez din nou cu data de 04.06.2019 o sa mai primesc acest stimulent???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:37, 31 Mai 2019
Nu cred ca o sa mai primiti stimulent de insertie .

OUG 111/2010
art.17
(1) Dreptul la stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 încetează cu ziua următoare celei în care:
....
b) beneficiarul nu mai realizează venituri supuse impozitului și nici nu se află în concediul pentru creșterea copilului;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere dupa renuntarea la concediul de cresterea copilului Constantin Popovici Constantin Popovici In speta , niciunul dintre parinti nu doreste intrarea in concediul de cresterea copilului sau se reintoarce imediat la servici primind in schimb bonificatia ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie ady-70 ady-70 daca am avut stimulent de insertie fara sa beneficiez de C I C si mi a fost taiat deorece am fost dat in somaj acum daca m am angajat m ai beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Desfacerea contaractului colectiv de munca valikg valikg Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o informare in urmatoarea speta: -in data de 21.03.2012 am reinceput activitatea in cadrul companiei din concediul de ... (vezi toată discuția)