avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil cumparat dupa depunerea cererii divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil cumparat dupa depunerea cererii divort

Buna ziua,

Daca inteleg corect, divortul notarial nu poate fi pronuntat in mai putin de 30 de zile de la depunerea cererii.
In acest caz, exista vreo posibilitate 'acoperitoare' pentru unul din soti de a achizitiona - prin credit - un imobil in interiorul acestui interval de 30 zile ?

(As lasa deoparte 'best practice' de a achizitiona dupa divort, dupa cele 30 zile.)

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: taraboste , utilizator 21:12, 31 Mai 2019
Buna ziua,
Bunurile achizitionate in perioada casatoriei (adica pana la momentul cand aceasta devine definitiva) sunt bunuri comune deci supuse partajului.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit prima casa inainte de divort, fara ca sotia sa fie codebitor gabiistancu gabiistancu Buna ziua, Tocmai am depus cu sotia actele de divort, prin acordul partilor, urmand sa revenim in 30 zile pentru decizia finala. impartirea bunurilor ... (vezi toată discuția)
Partaj katykati katykati Buna ziua Daca fostul meu sot isi inregiatreaza o masina adusa din afara dar imediat dupa pronuntarea divortului ea mai face obiectul partajului? VA MULTUMESC. (vezi toată discuția)
Divort-partaj crina011979 crina011979 buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta. fratele meu a introdus actiunea de divort, inca nu s-a pronuntat, dar a gasit sa achizitioneze un imobil, la un pret ... (vezi toată discuția)