Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil cumparat dupa depunerea cererii divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil cumparat dupa depunerea cererii divort

Buna ziua,

Daca inteleg corect, divortul notarial nu poate fi pronuntat in mai putin de 30 de zile de la depunerea cererii.
In acest caz, exista vreo posibilitate 'acoperitoare' pentru unul din soti de a achizitiona - prin credit - un imobil in interiorul acestui interval de 30 zile ?

(As lasa deoparte 'best practice' de a achizitiona dupa divort, dupa cele 30 zile.)

Va multumesc !
Buna ziua,
Bunurile achizitionate in perioada casatoriei (adica pana la momentul cand aceasta devine definitiva) sunt bunuri comune deci supuse partajului.
Multumesc !